SOCZYSTA RELACJA – MOTOCROSS KONIEC SEZONU ORLEN MXMP 2018

Wschowa nie wymiękła. Za nami już finałowa runda motocrossowych Mistrzostw Polski Orlen MXMP. Po zaciętej walce do samego końca na wymagającym torze Kacze Doły poznaliśmy najlepszych zawodników w tym sezonie.

Chciałoby się powiedzieć, że to już jest koniec i nie ma już nic… Jednak wspomnień, emocji i pamiątek, które pozostaną po tym sezonie nie zabierze nikt. A będzie ich całkiem sporo, bo w tym sezonie działo się już od pierwszej rundy w Lidzbarku Warmińskim, aż do wielkiego finału we Wschowie. I to nie tylko na torze, ale i poza nim. Mimo, że wśród zawodników i ich ekip nie brakowało gorących sytuacji i atmosfera momentami była mocno napięta, to kibicom i tak z pewnością najbardziej w pamięci zapadły piękne i ostre walki na torze oraz cieszące się ogromnym zainteresowaniem sesje autografów, na których nie brakowało również ciekawych nagród, gadżetów i niezapomnianych spotkań z zawodnikami.

Zwieńczeniem wymagającego sezonu motocrossowych Mistrzostw Polski Orlen MXMP był finał we Wschowie, który scenariuszem spokojnie powaliłby nie tylko zaskakujące polskie seriale o życiu, ale i oskarowe filmy. Już same warunki pogodowe w ciągu weekendu zmieniały się kilka razy i to skrajnie. Po sobotniej nagłej ulewie, przez którą przerwano zawody, wydawało się, że niedzielne zmagania stoją pod znakiem zapytania. Okazało się jednak, że wschowska nawierzchnia jest bardzo chłonna i przy pomocy ekipy miejscowego klubu (szacun dla kierowcy ciągnika, który jedną ręką niezwykle sprawnie ogarniał tor) udało się zapewnić eleganckie warunki do ścigania. Dzięki temu tysiące kibiców mogły oglądać przepiękne wyścigi na ciekawym torze Kacze Doły.

MX 65
Najmłodszym przyszło rywalizować w niełatwych warunkach, ale dzięki temu po raz kolejny mieli okazję pokazać, jak twardzi są. Można powiedzieć, że w końcu sympatyczny Piotruś Kajrys przełamał swoją pechową passę wygrywając pierwszy wyścig. Z pewnością nie było to łatwe, bo przez cały wyścig czuł na plecach oddech nowego Mistrza Polski MX65 – Mikołaja Stasiaka. Już drugie miejsce w pierwszym wyścigu zapewniło Mikołajowi tytuł, ale Stasiak w drugim biegu chciał potwierdzić, że bezapelacyjnie zasłużył na ten tytuł. Wygrana w tym wyścigu dała mu również zwycięstwo w całych zawodach, które były już szóstym triumfem w tym sezonie Mikołaja. Właśnie w stylu prawdziwej dominacji przyszło mu się pożegnać z klasą MX65 i szykować do wskoczenia na osiemdziesiątkę. Kolejny mocny występ zaliczył również Mieszko Polnar, który skończył z wynikiem 3-2, zajął drugie miejsce w zawodach i zbliżył się w generalce do trzeciego Kajrysa. Szkoda, że Mieszko tak późno odpalił, bo mogłoby czekać nas jeszcze więcej widowiskowych pojedynków wśród najmłodszych. Nawet przygody oraz wywrotki Dawida Zaremby i „dopiero”  piąte miejsce we Wschowie nie odebrały mu tytułu II-Vice Mistrza Polski w jego pierwszym sezonie startów na domowym podwórku. W przyszłym sezonie rywale nie będą mieli łatwo, aby zatrzymać go w drodze już po mistrzostwo.

MX 85
Wśród osiemdziesiątkarzy znaliśmy nowego Mistrza, jeszcze przed startem, bowiem Maks Chwalik wypracował sobie na tyle dużą przewagę, że nie musiał już w ogóle jechać w finale. Wystartował, ale i tak przygody go nie ominęły. Przez usterkę techniczną na okrążeniu zapoznawczym nie mógł ukończyć kółka i wystartować w pierwszym wyścigu. W drugim jednak nie zabrakło już go na starcie i dzięki pewnemu zwycięstwu po raz kolejny udowodnił, że aktualnie jest najszybszy w klasie MX85 w Polsce. Z problemów Mistrza najbardziej skorzystał Jakub Kowalski, który ostro się rozkręcił na koniec sezonu. Po zwycięstwie w pierwszym wyścigu i drugim miejscu w drugim, Kuba po raz pierwszy wygrał rundę Mistrzostw Polski na osiemdziesiątce. To dało mu awans na piąte miejsce w generalce, które może być warte miejsce w Akademii Orlen Team. Zacięta walka odbyła się o pozostałe miejsca na podium klasyfikacji generalnej Orlen MXMP. Drugą pozycję obronił Kamil Maślanka, na którego mało kto stawiał jeszcze na początku sezonu. Z kolei tytuł II-vice Mistrza Polski Olafowi Włodarczakowi odebrał Paskal Myhan. Paskal w ostatecznym rozrachunku pokonał zeszłorocznego Vicemistrza Polski MX85 zaledwie o 1 punkt!

MX 125
W setkach po odpadnięciu z walki Czarka Lewko, Darek Rapacz we Wschowie musiał tylko dopełnić formalności. Jak przystało na górala – wykonał swoją robotę, ale nie byłby sobą, gdyby odpuścił walkę o zwycięstwo. Chrapkę na wygraną mieli również goście zza granicy, którzy walczyli o podium w klasyfikacji generalnej. To właśnie dwaj Białorusini – Daniel Volovich i Artsiom Sazanovets rozstrzygnęli między sobą losy pierwszego miejsca podczas finału. Pierwszy wyścig padł łupem Volovicha, na drugą pozycję w końcu przebił się drugi z Białorusinów, a trzeci dojechał Rapacz. W drugim biegu w swoim stylu zwyciężył Sazanovets, drugi tym razem był Rapacz, a trzeci skończył Volovich. Dzięki kolejnemu zwycięstwu w Orlen MXMP Artsiom zdołał odebrać trzecie miejsce w generalce Michałowi Kuczyńskiemu, mimo że zabrakło go na drugiej rundzie w Obornikach. Tytuł Vice Mistrza zgarnął Volovich, a najlepszym setkarzem w tym roku w Mistrzostwach Polski okazał się Darek Rapacz, który dopilnował, aby tytuł został w kraju.

MX 2
Klasa dwu- i czterosuwowych ćwiartek wspieranych przez dwusuwowe setki po raz kolejny została zdominowana przez Łukasza Lonkę. Dwa wygrane wyścigi nie wystarczyły jednak, aby odebrać tytuł jadącemu z pękniętą kością strzałkową Karolowi Kruszyńskiemu. Karol po raz kolejny pokazał, że nawet tak bolesna kontuzja nie jest w stanie zatrzymać go przed spełnieniem swojego kolejnego marzenia. Kruszyński po mocnej jeździe w ścisłej czołówce w obu wyścigach, zawody zakończył na piątej pozycji i przypieczętował swój pierwszy seniorski tytuł Mistrza Polski. Komplet punktów Łukasza „tylko” umocnił go na drugim miejscu w generalce. Drugą pozycję w obu wyścigach i również drugie miejsce na podium we Wschowie po szybkiej jeździe zapewnił sobie Szymon Staszkiewicz, który gdyby nie kontuzja na pierwszej rundzie, z pewnością trochę by namieszał w szykach. Jednak tytuł drugiego vice mistrza zgarnął dwa razy czwarty na mecie Kuba Barczewski. Na torze Kacze Doły trzecim zawodnikiem klasy MX2 został Łukasz Kędzierski, który wrócił do ścigania się już swoją czterosuwową ćwiartką.

MX Kobiet
W najtrudniejszych warunkach przez cały weekend przyszło się jednak ścigać paniom, które pokazały, że nie wymiękają nawet gdy leje, a tor się zamienia w prawdziwe bagnisty poligon. Ponownie z kompletem punktów zawody skończyła Anna Stecjuka, która już podczas przedostatniej rundy w Więcborku zapewniła sobie tytuł. Ze świetnej strony pokazała się również Adrija Skudutyte. Litwinka mocno naciskała Łotyszkę, ale ostatecznie musiała uznać jej wyższość. Bardzo dobrze pojechała także Wiktoria Wicińska, która robiła wszystko, aby odebrać trzecie miejsce w generalce Wanessie Rapacz. Jednak nawet dwa razy trzecia pozycja i miejsce na podium we Wschowie nie wystarczyły, aby zdobyć tytuł II-vice Mistrzyni Polski. Przypadł on Wanessie, do której Wiktorii zabrakło zaledwie czterech punktów. Drugie miejsce w generalce obroniła jedna z najlepszych starterek w stawce – Karolina Jasińska, która na brak przygód nie mogła narzeka. Nawet upadek na starcie pierwszego wyścigu nie zniechęcił jej do ostrej walki i pogoni do samego końca.

MX Masters
Klasa najstarszych zawodników miała rozstrzygnąć zaciętą walkę pomiędzy broniącym tytułu Jackiem Lonką, a świeżo upieczonym 40-latkiem – Pawłem Szturomskim. Niestety, tym razem złośliwość rzeczy martwych wyszła na pierwszy plan i przy
miła sportową walkę. W pierwszym wyścigu start wygrał Jacek, ale jeszcze przed drugim zakrętem prowadzenie odebrał mu Paweł. Przez większość wyścigu na pierwszym miejscu utrzymywał się Szturomski, ale tracący do niego 8 punktów Lonka, cały czas siedział mu na plecach. Niestety, na kilka okrążeń przed końcem, motocykl Pawła zaczął „przerywać” i dotychczasowy lider z problemami dojechał do mety dopiero na czwartym miejscu. Jacek objął prowadzenie w generalce, ale Paweł nie stracił jeszcze szans na tytuł. W drugim biegu ponownie mogliśmy podziwiać ostrą walkę Szturomski-Lonka do momentu, kiedy Paweł przewrócił się i stracił sporo czasu, który mimo zawziętych prób, okazał się nie do odrobienia. Jacek wykorzystał problemy swojego rywala, odjechał mu i spokojnie dowiózł pierwsze miejsce do mety, broniąc tytułu Mistrza Polski w klasie Masters. Tym razem Szturomski musiał zadowolić się vice mistrzostwem, ale oby to był dopiero początek pięknej walki w tej klasie w kolejnych latach. Trzecie miejsce w generalce zgarnął również debiutujący wśród najstarszych Paweł Wizgier, który liczymy, że w przyszłych sezonach jeszcze mocniej włączy się w walkę o tytuł.

MX Open
W otwartej kategorii kropkę nad i postawił Łukasz Lonka, który zdominował w tym sezonie aż sześć rundy Mistrzostw Polski. Łukasz pokazał, że na swoim podwórku mało kto może się z nim mierzyć na dużym motocyklu. Mimo, że we Wschowie odbył się tylko jeden wyścig to wystarczyło, aby Lonka na swojej czterysta pięćdziesiątce go zdominował i przypieczętował tytuł. W sumie to Łukasz zwyciężył wszystkie biegi tego sezonu w MX Open, oprócz jednego pechowego wyścigu w Obornikach, kiedy przez problemy techniczne nie był w stanie w ogóle dojechać do mety. Podczas finału wyzwanie chciał mu rzucić Tomas Linke, który przyjechał z Niemiec sprawdzić się na polskiej ziemi. Nie był jednak w stanie utrzymać tempa naszego najszybszego zawodnika Orlen MXMP, a zamiast tego musiał skupić się na obronie drugiej pozycji przed szykującym się do szturmu Szymonem Staszkiewiczem. Jadącego znowu na czterosuwowej dwieście pięćdziesiątce Szymona przed atakiem ubiegły połamane szprychy w tylnym kole. Dokonał tego na jednym ze dalekich oraz wysokich skoków na płaskie i musiał zjechać do paddocku oddając trzecie miejsce Luisowi Carstensowi. W generalce tytuł Vice Mistrza zgarnął czwarty we Wschowie Łukasz Kędzierski, a podium dopełnił Kuba Barczewski, który w ostatnim wyścigu MX Open był piąty.

Sezon najważniejszych offroadowych rozgrywek w kraju dobiegł do końca i poznaliśmy już nowych Mistrzów Polski Orlen MXMP. To nie znaczy, że mogą teraz osiąść na laurach, bo ci, którym zabrakło niewiele, albo po prostu czują niedosyt, z pewnością wezmą się do ostrej roboty, żeby za rok wrócić mocniejsi i pokazać, na co ich stać. Sezon 2018 obfitował w potężną dawkę emocji i wrażeń, których dostarczały pamiętne walki na torze, podczas każdej z rund. Który z przystanków podobał się wam najbardziej, a który z zawodników zaimponował najmocniej?

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW ZNAJDZIECIE NA : www.motoresults.pl

Motocrossowe Mistrzostwa Polski wspiera strategiczny partner PKN ORLEN . Szczegółowe informacje dotyczące Mistrzostw Polski ORLEN MXMP są dostępne na : facebook.com/ORLENMXMP.

Biuro Prasowe ORLEN MXMP.

Lubisz nasz artykuł? Śmiało udostępnij na swoim profilu lub pozostaw „like” poniżej.

Komentarze