2020 – PUCHAR POLSKI WYSTARTOWAŁ W OBORNIKACH

W weekend 15/16 SIERPNIA 2020 w Obornikach odbyła się długo wyczekiwana inauguracja zawodów centralnych w Motocrossie. Zawodniczki i zawodnicy na motocyklach startowali w I rundzie Pucharu Polski, natomiast zawodnicy na quadach walczyli o punkty podczas II rundy Mistrzostw Polski.

Już od soboty nad obornickim torem żar lał się z nieba. Nie przeszkodziło to organizatorom, którzy skrupulatnie zadbali, aby tor był regularnie nawadniany. Dzięki temu warunki do startów były bardzo dobre, a startujący nie mieli na co narzekać.

Jako pierwsze oglądaliśmy zmagania zawodników z licencją B. Zawodnicy mocno rywalizowali między sobą. Holeshota sygnowanego przez firmę Scott zdobył Kacper Majowicz, ale to Daniel Tarasiewicz wygrał oba wyścigi ze sporą przewagą. Drugie miejsce wywalczył Norbert Jenglik, a trzecie Kacper Majowicz.

W klasie najmłodszych zawodników, MX65, dwukrotnie triumfował Dawid Zaremba, choć z pierwszego zakrętu najszybciej wyszedł najpierw Michał Psiuk, który zdobył nagrodę ufundowaną przez Scott, a później Zuzanna Grzybowska. Dawid jednak zachował absolutny spokój i dwa razy wywalczył i dowiózł do mety wygraną. Ten młody zawodnik, już teraz świetnie wie, że nawet, jeśli start nie wyszedł idealnie, to praca wykonana podczas wyścigu pozwala wygrywać. Drugie miejsce zajął Michał Psiuk, a trzecie Szymon Masarczyk.

W klasie Kobiet niepokonana była Joanna Miller. W pierwszym wyścigu Joanna zdobyła Scott Holeshota i prowadziła od startu aż do mety. Zawodniczka z każdym okrążeniem tylko zwiększała swoją przewagę nad pędzącą za nią Julią Jarmołkowicz i dublowała kolejne zawodniczki. W drugim wyścigu, najszybsza w pierwszym zakręcie była Anna Oleśniewicz, natomiast Miller była dopiero piąta. Niezbyt dobre wyjście ze startu nie przeszkodziło Asi w szybkim odrobieniu strat i przejechaniu ponownie mety jako pierwszej. Drugie miejsce zajęła Julia Jarmołkowicz, a trzecie Oliwia Wiśniewska.

Najliczniej obsadzona w sobotę była klasa MX Junior. Na starcie stanęło 28 zawodników. Scott Holeshot padł łupem najmłodszego zawodnika startującego w tej klasie – Jakuba Kowalskiego. Co prawda Kuba ukończył pierwszy wyścig na dziewiątym miejscy, a drugi na dwunastym, jednak jest to świetny wynik, jak na pierwsze wyścigi na większym motocyklu. Kowalski na ten moment nadal regularnie startuje w klasie MX85. Równych sobie w klasie juniorskiej nie miał Marcin Bandosz, który w obu wyścigach jechał jak po swoje. W pierwszym wyścigu zdobył pierwsze miejsce ze znaczną przewagą nad Damianem Zdunkiem, natomiast w drugim, Damian mocno przycisnął i różnica między tymi dwoma zawodnikami na mecie był nieznaczna. Jednak to Bandosz stanął na najwyższym stopniu podium, Zdunek był drugi, a mocnym, trzecim miejscem do rozgrywek, po dwóch latach przerwy, powrócił Filip Bukowicz.

W II rundzie Mistrzostw Polski, w klasie Quad Open dwukrotnie pierwszy był Witold Natkaniec. Po trzyletniej przygodzie z motocyklami, Witek powrócił do czterech kółek i od razu wskoczył na najwyższy stopień podium. Drugie miejsce zajął Kacper Mieszkowski, a trzecie Tomasz Jamroży.

W niedzielę rywalizowały kolejne klasy. Jako pierwsi na starcie stanęli zawodnicy klasy Amator startujący w ramach Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. W obu wyścigach najlepiej wypadł reprezentant gospodarzy Paweł Herot. Drugie miejsce w klasyfikacji zawodów zajął Mariusz Maciuba, a trzecie Damian Gancarz.

W klasie MX Masters najszybszy na wyjściu z pierwszego zakrętu był Marcin Ryczek, jednak to Radosław Matuszczak wygrał to starcie, Paweł Wizgier był drugi, a Ryczek dopiero trzeci. W drugim wyścigu Ryczek ponownie był trzeci, natomiast wygrał Wizgier, a Matuszczak był drugi. W klasyfikacji zawodów wygrał Wizgier przed Matuszczakiem i Ryczkiem.

W pierwszym wyścigu klasy MX85 zaciętą batalię stoczyli Seweryn Gazda i Bartosz Jaworski. Gazda zgarnął Scott Holeshota i przez dłuższy czas prowadził. Mocno ich gonili Olaf Włodarczak i Piotr Kajrys. Gazda i Jaworski wymieniali się na prowadzeniu, aż ostatecznie Seweryn zastosował na Bartoszu block passa, wyjechał na prowadzenie i wygrał. Jako trzeci, metę przejechał Włodarczak, którego przewaga nad czwartym, Kajrysem, wyniosła zaledwie 0,6 sekundy.
Drugi wyścig tej klasy rozpoczął się od karambolu przed pierwszym zakrętem. Wyścig przerwano i ogłoszono restart. Tym razem, po ponownym starcie, wyścig należał do Bartosza Jaworskiego, a Seweryn Gazda wycofał się po pięciu okrążeniach. Drugie miejsce zajął Mikołaj Stasiak, a trzecie Mieszko Polnar.

Najliczniej w niedzielę obsadzone były klasy MXC. W klasie MXC1 dwukrotnie triumfował Kamil Majorczyk. Drugi był Marcin Wójcik, który zaliczył świetne wyjście ze startu i zdobył Scott Holeshota. Trzeci był Jakub Matuszczak. W klasie MXC2, zawodnicy wymieniali się na mecie pozycjami. W pierwszym wyścigu wygrał Krzysztof Woźniak, który również zgarnął Scott Holeshota. Drugi był Wojciech Borkowski, a trzeci Jakub Kubiak. W drugim wyścigu triumfował Mateusz Mirecki. Krzysztof Woźniak był drugi, a Eryk Lachowicz trzeci. W klasyfikacji zawodów pierwsze miejsce zajął Krzysztof Woźniak przed Mateuszem Mireckim i Wojciechem Borkowskim.

Zwieńczeniem niedzielnych zmagań były wyścigi klasy MX Open. W pierwszym wyścigu Scott Holeshota zgarnął Maciej Więckowski, który najszybciej wyszedł z pierwszego zakrętu. Niedługo potem jednak prowadzenie objął Tomasz Wysocki i nie oddał go aż do samej mety. Maciek mocno gonił Tomka, ale Wysocki był poza zasięgiem. Na trzeciej pozycji jechał Karol Kruszyński, na którego naciskał Jakub Barczewski. Ostatecznie metę zawodnicy przejechali w kolejności: Wysocki, Więckowski, Barczewski i Kruszyński. W drugim wyścigu ponownie dominował Wysocki, ale za jego plecami sytuacja uległa zmianie. Tym razem drugi był Kruszyński, trzeci Więckowski, a czwarty Barczewski. Pierwszą rundę Pucharu Polski wygrał Tomasz Wysocki przed Maciejem Więckowskim i Karolem Kruszyńskim.

Trzeba przyznać, że organizacja zawodów stała na wysokim poziomie. Mimo pięknej, niemal afrykańskiej pogody, warunki na torze stają się trudne z powodu unoszącego się kurzu. Motoklub Oborniki wykonał jednak kawał dobrej roboty i zadbał o regularne polewanie toru, aby ściganie było bezpieczne i widowiskowe.

Druga runda Pucharu Polski MX dopiero 17-18 października w Lipnie, ale już w kolejny weekend startują Orlen Mistrzostwa Polski w Motocrossie. Zawodniczki i zawodnicy ścigać się będą na torze w Człuchowie.

Szczegółowe wyniki I rundy Pucharu Polski w Motocrossie :
TUTAJ – TUTAJ – TUTAJ – TUTAJ.
Szczegółowe wyniki II rundy Mistrzostw Polski Quadcross :
TUTAJ – TUTAJ – TUTAJ – TUTAJ.

Źródło : Informacja prasowa by Biuro prasowe MP i PP w Motocrossie.

Fot. Maciej Wierzbicki.

Lubisz nasz artykuł? Śmiało udostępnij na swoim profilu lub pozostaw „like” poniżej.

Komentarze