WIDEO MINI CROSS – EDUKACJA – FRAJDA – TRENING – REKREACJA

Czym są pit bike? To mini motocykle, wykorzystywane do różnych zadań. Mogą pełnić funkcję rekreacyjną, edukacyjną bądź treningową. Pit Bike to wiele różnych możliwości, ale to co łączy mini motocykle to niewielki budżet, jakiego potrzebujemy, by rozpocząć przygodę z małymi motocyklami. To niewielkie motocykle, na których można zarówno uczyć się podstaw jazdy w terenie, jak i ścigać się na torach asfaltowych. Dyscyplinę pokochali nie tylko nastolatkowie i dorośli ale daje ona również szansę poznania podstaw jazdy jednośladem najmłodszym.

 • Rekreacja
  Podstawowa funkcja, jaką pełnią mini-motocykle to rekreacja. Zarówno w terenie, jak i na asfalcie, swoją przygodę z motocyklami mogą realizować całe rodziny. Niezależnie od wieku pit bike jest świetną rozrywką, w której odnajdzie się zarówno dziecko, jak i mama z tatą. Wspólna pasja realizowana na świeżym powietrzu, może z czasem przekształcić się w coś więcej i zakończyć sukcesami sportowymi.

Pit Bike czyli niewielki motocykl o wysokości siedzenia od 55 do 85 cm(w zależności od modelu) o stosunkowo dużej mocy. W Polsce motocykle klasy pit bike często nazywane są mini cross’ami. W pitach instalowane są silniki o pojemności od 50 cc do nawet 190 cc. Motocykle o silnikach do 80 cc przeznaczone są głównie dla dzieci (od 5 lat). Modele te posiadają dużo mniej mocy niż ich większe odpowiedniki, a także zazwyczaj wyposażone są w półautomatyczne sprzęgło, dzięki czemu są bezpiecznym rozwiązaniem dla dzieci chcących nauczyć się jazdy na motocyklu.

 • Edukacja
  Pit Bike to najmłodsza dyscyplina motorsportu w Polsce, jednocześnie stawająca wielki nacisk na edukację najmłodszych. Pierwszy aspekt to bezpieczeństwa i jego poczucie. Niewielka waga pit bike sprawia, że dzieci nawet podczas upadku nie są narażone na kontuzje. Treningi dla dzieci organizowane są tylko i wyłącznie pod okiem instruktorów i na zamkniętych, przystosowanych do tego torach: off-road-owych lub asfaltowych.

Żeby jeździć bezpiecznie trzeba mieć podstawy, które mogą przekazać tylko doświadczone osoby. Edukacja to również wyrabianie w dzieciach odpowiednich nawyków i przyzwyczajeń oraz szacunku do motocykli, prędkości, dostosowania swoich możliwości do umiejętności. Doświadczenie zdobyte na pit bik,, nawet tylko w formie rekreacji i zabawy zaprocentuje z pewnością w przypadku jazdy jednośladami na drogach publicznych. Niezależnie czy nasze dziecko wsiądzie na skuter, czy motocykl o większej pojemności, zdobyte umiejętności na pewno pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.

 • Trening
  Dzieci, młodzież, a także dorośli wykorzystują pit bike do treningów. Niektórzy zawodnicy traktują pit bike, jako dyscyplinę docelową, a część zawodników z innych dyscyplin traktuje małe maszyny, jako trening uzupełniający, podnoszący umiejętności. Jest to idealny sprzęt szkoleniowy dla wszystkich motocyklistów. Mały gabaryt i waga oraz upadki z niewielkiej wysokości, pozwalają na wykorzystanie tych motocykli do maksymalnych granic. Jazda w poślizgu, nauka zejścia na kolano, trening hamowania i przyspieszania to podstawowe zagadnienia, do których idealnie nadają się pit bike.


Systematyczność jest drogą do sukcesu. Tylko i wyłącznie cykliczne szkolenia mogą przełożyć się na rozwój w sporcie motocyklowych. Zachęcamy do udziału w szkółkach i treningach, by później spotkać się podczas zawodów pit bike. Im wcześniej rozpoczęta nauka, tym większa szansa na karierę, niezależnie czy dziecko będzie rozwijało się w pit bike, czy przejdzie do kolejnych dyscyplin: motocrossu, wyścigów motocyklowych, czy żużla.

Trenować na pit bike można również zimą. Treningi poza sezonem organizowane są na krytych halach gokartowych oraz off-road. Dzięki temu niezależnie od temperatury zabawa trwa cały rok.

 • Motorsport
  Ostatni etap to motorsport i starty w zawodach. By rozpocząć przygodę z motorsportem należy mieć skończone 8.lat. Jazdy pokazowe organizowane są od 6.lat. MX Otopit Toruń organizuje dwa cykle zawodów na pit bike: Puchar Polski Pit Bike SM to zmagania na torach asfaltowych całego kraju, Bud-Rem-Stal Pit Bike Cup to rywalizacja terenowa, rozgrywająca się na torze Głażewo (kujawsko-pomorskie). Zawodnicy rywalizują na pit bike dwóch marekl: YCF i MRF.


Dla najbardziej wymagających dostępne są także mocniejsze modele o pojemności nawet do 190 cc przeznaczone są do uprawiania wyczynowej jazdy na torach typu: motocross, supermoto, dirt. Motocykle tego typu stanowią atrakcyjną alternatywę dla dużych motocykli wyczynowych.

Źródło : www.pitbike24.pl

Lubisz nasz artykuł? Śmiało udostępnij na swoim profilu lub pozostaw „like” poniżej.

Komentarze