Ten artykuł będziemy powtarzać co roku o tej samej porze. W 1988 roku kiedy zapisaliśmy się do klubu trenować motocross (Marcin i Sebastian Wójcik), w czasach kiedy nie było w Polsce internetu oraz telefonów komórkowych, w naszym domu królował video odtwarzacz i razem z nim jedna ta sama kaseta vhs. Kto był naszym HERO?
Nie było kilku wieczorów w tygodniu żeby nie zerknąć na króla supercrossu tamtych czasów. Rick Johnson był jednym z najbardziej wybitnych AMA motocross i supercross riderów w USA. W latach 80’s wygrał 7-em AMA Mistrzostw USA.
Był członkiem Team USA w Pucharze Narodów, który wygrał 4-y razy. Rick Johnson był wielokrotnym mistrzem supercrossu i motocrossu w USA. Jeździł w klasie 250 2T i 500 2T. Przeszedł na emeryturę jako ciągle wygrywający supercross’owiec w wieku 26 lat.
Rick Johnson urodził się 6 lipca w 1964 roku w Kalifornii. Tata Rick’a uwielbiał motory dlatego jak tylko Rick skończył 3 lata kupił mu minibike.
Rick powiedział: na początku nie mogłem wsiadać na ten motocykl, ponieważ byłem za mały ale moja starsza siostra radziła sobie o wiele lepiej. Kiedy trochę podrosłem, nie było chwili żebym nie siedział czy jeździł na moim minibike’u.
W wieku 7-u lat Rick’i Johnson zaczął startować w TT wyścigach (szosa), kiedy miał 9 tal zaczął startować w motocrossie. Rick’i uśmiecha się kiedy wspomina swój pierwszy wyścig w życiu i jak przyjechał w nim ostatni. W latach kiedy młody Rick’i dorastał w USA zrobiło się ogromne boom na motocross. Nowe tory powstawały ” jak grzyby po deszczu “.
W wieku 12 lat Rick’i został najlepszym zawodnikiem w Kalifornii w klasie minibike. W wieku 13 lat przeszedł do klasy wyższej i przejął go pod swoje skrzydła Broc Glover. Zaczął z nim profesjonalne treningi. Rodzice nie zawsze mogli być przy swoim synu i pomagać w 100%, bardzo dużo pomógł Rick’iemu właśnie Broc Glover oraz Yamaha.
W roku 1980 Rick’i skończył 16 lat i zdobył w końcu profesjonalną licencję zawodnika pro. W roku 1981 Johnson zaczynał być co raz bardziej widoczny na torach motocrossowych. Właśnie w tym roku zdobył AMA 125cc Motocross Rookie of the Year Award.
W roku 1982 – 83 Rick’i zaczął być groźnym rywalem dla wszystkich ale borykał się z lekkimi kontuzjami.
Rok 1984, okazał się rokiem przełomowym i bez kontuzji. W supercrossie w generalce był drugi tuż za Johnny’m O’marą, a w motocrossie zdobył mistrzostwo USA.
W 1986 roku Johnson przeszedł do Team’u Hondy. Jego nowymi kolegami team’owymi zostali Johnny O’mara i David Bailey. Nie było lekko, wspomina Rick’i. Johnny O’mara i David Bailey byli bardzo dobrymi kumplami i patrzyli na mnie trochę z “BYKA”. Właśnie wtedy w roku 1986 wydarzył się wyścig wszech czasów, pomiędzy nami. Musicie to zobaczyć na filmie jak wyglądała rywalizacja pomiędzy nami.
Do 1991 roku Rick’i Johnson wygrywał wiele supercrossów i motocrossów w USA. Jak wcześniej pisaliśmy w wieku 26 lat zadecydował skończyć z mx. Rick’i powiedział: nie zastanawiałem się dwa razy, nie mogłem powrócić po kontuzji do mojego wcześniejszego poziomu jazdy i to mnie bardzo denerwowało.
PECHOWY ROK 1989.
Pechowy rok Rick’iego Johnsona to rok 1989. Piękny początek sezonu, wiele wygranych supercrossów i nagle szok……Floryda poranny trening. Zawodnik Danny Storbeck wychodzi z najazdu skoku i skacze na prawe ramię Ricki’ego. Nadgarstek Rick’iego został zdruzgotany. Podwójny rząd kilku małych kostek przegubu ręki ( w tym kość łudeczkowata ). Od tego momentu Rick’i oraz lekarze nie potrafili przywrócić 100% funkcjonalności nadgarstka oraz dłoni.
W 1990 Rick’i powrócił na trasy mx. Pomimo mocno ograniczonego ruchu w nadgarstku Rick’i wygrał kilka motocrossów w klasie 250 cc i 500 cc.
TŁUMACZYŁ: S.W ŹRÓDŁO: MOTORCYCLEMUSEUM.ORG
RICK JOHNSON – LEGENDA USA oraz Polskich fanów MX z lat 80′-90′
HISTORYCZNY wyścig, o którym się mówi do tej pory.
Wywiad po latach z Ricky Johnson, David Bailey i Jeff Emig
Lubisz nasz artykuł? Śmiało udostępnij na swoim profilu lub pozostaw „like” poniżej.
You must be logged in to post a comment.