MISTRZOSTWA SUPERMOTO NA PIT BIKE’ACH 2017

Startuje wielka rywalizacja na torach Torunia i Bydgoszczy. To pierwsze w historii tego typu przedsięwzięcie. Mistrzostwa supermoto na pit bike w randze województwa zorganizowano w kujawsko-pomorskim. Rozgrywki toczyć będą się na dwóch najlepszych torach tego regionu: Awix Racing Arenie w Toruniu i Kartodromie Bydgoszcz.

W stawce zarówno amatorzy, jak i profesjonalni zawodnicy. To będzie nie tylko sportowa rywalizacja, ale i wyśmienita zabawa. Gorąca premiera czyli runda pierwsza, już 14 maja na toruńskim torze. Łącznie przewidzianych jest pięć rund: druga już 28 maja na Kartodromie Bydgoszcz, kolejne:

  • 9 lipca (Awix Racing Arena Toruń)
  • 20 sierpnia (Kartodrom Bydgoszcz)
  • 24 września  (Awix Racing Arena Toruń).

Zawody to odpowiedź na rosnącą popularność tych małych wyczynowych pojazdów. Niewielkie dwa kółkach zjednują sobie zarówno początkujących amatorów sportów motorowych, jak i doświadczonych zawodników, którzy starty w klasie pit bike traktują jako dodatkowy trening.  Potwierdza to zawodnik supermoto i uczestnik Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie, Michał „Fabio”Pawlik.

–Po pierwsze jestem bardzo wdzięczny za organizacje tego typu wydarzenia i z przyjemnością stanę na linii startowej mistrzostw pit bike. Dla mnie, jako zawodnika Mistrzostw Polski supermoto jest to świetna okazja, by w przerwie między rundami na dużym motocyklu, pozostać w rygorze rywalizacji . Przede wszystkim liczę na przełożenie zachowań i techniki wykorzystywanej na pit bike na późniejszą jazdę w supermoto. Dodatkowo będę miał okazję trenować i rywalizować na obiekcie, na którym rozegrane zostaną w tym roku dwie rundy Mistrzostw Polski. Nie mniej dla mnie będzie to pewnie „srogie lanie” i lekcja, którą będą mógł wyciągnąć od zawodników specjalizujących się w startach typowo na pit bike- śmieje się Michał. -To będzie bardzo ciekawa rywalizacja, ja już nie mogę się doczekać: do zobaczenia 14 maja w Toruniu.

Do uprawiania dyscypliny zachęca również Paweł Przedpełski, żużlowiec.

-Na żużlu jeżdżę zawodowo, na pit biku trenuję bardziej dla siebie. Myślę, że każdy zawodnik lubi pojeździć bardziej na luzie, a jednocześnie mieć obycie z dwoma kołami i kierownicą. Pit bike to idealne rozwiązanie, ponieważ mamy tu mniejsze prędkości, dzięki czemu jest to chyba najmniej kontuzjogenna dyscyplina- tłumaczy Paweł. – Oczywiście to, że pojawiają się zawody na pit bikach to świetna sprawa. Dzięki temu, każdy kto lubi motocykle może posmakować prawdziwej rywalizacji na torze.  Są osoby, które marzyły o karierze w motorsporcie lub po prostu interesują się motoryzacja, a teraz mogą wystartować: jest rywalizacja, sporo osób które mają podobne zainteresowania, cel by dojechać do mety i przede wszystkim możliwość sprawdzenia się i spędzenia aktywnie wolnego czasu. Bardzo cenna inicjatywa.

Wejść do świata motorsportu
Urozmaicenie treningów sportowców znanych z innych dyscyplin to jedno. Drugie to właśnie przybliżenie świata motorsportu jak największej liczbie osób.  – Pit bike to tańsza alternatywa dla tradycyjnych sportów motorowych. Emocje i rywalizacja są na podobnym poziomie, jednak by wejść w świat tej dyscypliny nie potrzebujemy takich nakładów finansowych jak w przypadku dużych motocykli. Tym samym postanowiliśmy zorganizować zawody, które będą rozgrywane na naszym terenie, dzięki czemu zawodnicy nie będą musieli jeździć po torach całego kraju i sportowe doświadczenia będą zdobywać „tu”, na miejscu. Co należy podkreślić nasze mistrzostwa są „otwarte”. Możemy to rozumieć zarówno jako otwartość na zawodników z całego kraju, jak i wszystkie marki motocykli klasy pit bike- podkreśla Łukasz Pawlikowski z MX Otopit Toruń, organizator wydarzenia.

Dla jednych supermoto na pit bike to świetna zabawa i sportowa rozrywka, dla innych początek przygody z profesjonalnymi wyścigami. Spokojnie można tę dyscyplinę potraktować, jako przedsionek motorsportu. Idealnym przykładem takiej właśnie drogi jest młody torunianin, Daniel Blin. Jako piętnastolatek rozpoczął treningi supermoto, by po kilku miesiącach zwyciężyć w cyklu zawodów Pucharu Polski na pit bikach, zostać zaproszonym do testów Red Bull MotoGP Rookies Cup, które stanowią preselekcje MotoGP, i finalnie w sezonie 2017 wystartować w barwach Wójcik FHP Racing Team w nowej klasie Supersport 300. Daniel rozpoczyna starty na motocyklu Yamaha R3 z apetytem na mistrzostwo Polski i Alpe Adria. [W minioną sobotę na koszalińskim torze odbyła się pierwsza runda klasy Supersport 300, którą Daniel wygrał, red. ]– Cała przygoda z wyścigami motocyklowymi zaczęła się zupełnie przypadkiem, właśnie od zakupu pit bike. Najpierw jeździłem w terenie, potem przerzuciłem się na asfalt. Co ważne to wszystko wydarzyło się na przestrzeni niecałego roku. Dlatego uważam, że jeżeli ktoś ma talent powinien zacząć od pit bika, spróbować swoich sił w zawodach, trenować i rozwijać się. Na pewno można tu w krótkim czasie bardzo dobrze opanować techniki prowadzenia motocykla, który jest niewielki gabarytowo i lekki. Nie ma więc dużego stresu, że coś nam się stanie. Nabyte umiejętności, można przenieść później na większy motocykl- tłumaczy Daniel Blin.

Jeżeli zaś rozpoczynać przygodę z motocyklem, najlepiej robić to na zamkniętych, profesjonalnych obiektach. Tylko wtedy mamy pewność, że trening będzie bezpieczny dla nas i dla innych. Jeżeli chodzi o pit bike, najlepsze do uprawiania tej dyscypliny są tory gokartowe. Ciasne i techniczne obiekty, dają możliwość efektywnego ćwiczenia. -Bardzo cieszymy się z tego, że naszym torze rozegrane zostaną trzy rundy Otwartych Mistrzostw pit bike supermoto województwa kujawsko-pomorskiego- mówi Piotr Kalkowski z Awix Racing Areny w Toruniu. – Nasz tor to idealny tor pod tę
dyscyplinę, techniczny, z dobrą nawierzchnią. Wiem to z relacji osób, które regularnie u nas na motocyklach typu pit bike trenują i z przyjemnością tu wracają. Warto dodać, że w tym roku do Torunia wraca również Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w dużym supermoto. Myślę, że właśnie dzięki pit bike i młodym zawodnikom startującym w zawodach ta dyscyplina ma duże szanse na rozwój. To, że właśnie w naszym województwie zorganizowane zostały pierwsze w historii mistrzostwa okręgowe, to dobry prognostyk. Trzymam kciuki za młode talenty i najwyższe lokaty podczas pierwszej rundy.

I na koniec zaproszenie od Patryka „Kosy” Kosiniaka, zwycięzcy ubiegłorocznego, międzynarodowego pucharu Yamaha R6. – Supermoto to świetna dyscyplina, szczególnie na motocyklach klasy pit bike. Mamy mniejsze prędkości, lżejsze motocykle, ale dużo fanu i zabawy a mało ryzyka. Ja niestety z racji tego, że będę miał swój wyścig w mistrzostwach Niemiec Superbike nie będę mógł tym razem wystartować i się z wami pobawić, ale mam nadzieję, że dacie czadu!

Wszystkie osoby, które chcą jeszcze dołączyć do zmagań w „Otwartych Mistrzostwach Pit Bike Supermoto Województwa Kujawsko-pomorskiego” mogą kontaktować się pod adresem:

  • lukasz@otopit.pl

Pierwsza runda odbędzie się 14. maja na Awix Racing Arenie w Toruniu (koło Motoareny). Start zawodów zaplanowany został na kilka minut po godzinie 11:00, treningi rozpoczną się o godzinie 9:00. Wstęp dla kibiców na to wydarzenie jest bezpłatny.

Lubisz nasz artykuł ? Śmiało udostępnij na swoim profilu lub pozostaw „like” poniżej.

Komentarze